17 września 2014

[Artykuł] Historie okładek: "News of the World" Queen

W cyklu "Historie okładek" opisywałem już albumy, na których wykorzystano wcześniej istniejące grafiki ("Death Walks Behind You" Atomic Rooster, "Hard Attack" Dust). Przypadek "News of the World" jest o tyle inny, że muzycy Queen, zainspirowani pewną ilustracją, zgłosili się do jej autora, aby stworzył specjalnie dla nich jej parafrazę.


Autorem grafiki jest Frank Kelly Freas, amerykański ilustrator, którego dzieła zdobiły liczne książki i magazyny o tematyce science fiction i fantasy. Zaprojektował m.in. okładkę magazynu "Astounding Science Fiction" z października 1953 roku, przedstawiającą ogromnego robota trzymającego zwłoki mężczyzny. Komiks ten był w posiadaniu perkusisty Queen, Rogera Taylora, który przekonał pozostałych członków grupy, aby skontaktować się z Freasem i poprosić go o przygotowanie podobnej okładki na ich szósty album. Ilustrator przyznawał później, że słuchał wyłącznie muzyki klasycznej i nawet nie wiedział o istnieniu Queen. Z muzyką zespołu zapoznał się dopiero po skończeniu okładki. Obawiałem się, że ją znienawidzę, co zrujnowałoby moje pomysły - tłumaczył.

Oryginał.
Grafika przygotowana na album od oryginalnej różniła się zastąpieniem pojedynczych zwłok martwymi ciałami czterech muzyków Queen - na frontowej stronie albumu widać było Briana Maya i Freddiego Mercury'ego trzymanych przez robota w dłoni, oraz spadającego z niej Johna Deacona; natomiast podobizna Rogera Taylora znalazła się na rewersie. Nietrudno się domyślić, że okładka wywołała kontrowersje i niektóre sklepy w konserwatywnych Stanach odmówiły sprzedaży albumu. W przeciwieństwie do innych sytuacji tego typu, wytwórnia nie zdecydowała się na wznowienie longplaya z inną okładką. Jedynie w Korei Południowej album ukazał się z inną grafiką - fragmentem ilustracji z wewnętrznej strony rozkładanej koperty oryginalnego wydania (patrz niżej).

Fragmenty obu ilustracji zostały wykorzystane także jako okładki singli promujących album - "We Are the Champions"/"We Will Rock You" i "Spread Your Wings"/"Sheer Heart Attack".Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.