2 sierpnia 2014

[Artykuł] Historie okładek: "Argus" Wishbone Ash

W kolejnej części cyklu "Historie okładek" przedstawiam jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek stworzonych przez słynną firmę designerską Hipgnosis.


Okładkę "Argusa" zaprojektowali ludzie z agencji Hipgnosis - mówił Andy Powell, wokalista/gitarzysta Wishbone Ash. Umieścili na niej postać wojownika wziętą z filmu "Diabły" Kena Russella. Uważali, że wygląda ona bardzo tajemniczo. Poszliśmy tym tropem i daliśmy płycie tytuł "Argus". Słowo to oznacza jednookiego obserwatora, strażnika. Według mitologii greckiej Argus rzeczywiście był strażnikiem, ale posiadającym "sto wiecznie czuwających oczu". Tytuł zaproponował perkusista grupy, Steve Upton, który w tamtym czasie był zafascynowany grecką mitologią. Postać wojownika nawiązuje do dwóch utworów z albumu - "Warrior" i "Throw Down the Sword".


Okładkowe zdjęcie zostało wykonane w okolicach przełomu rzeki Verdun, w południowej Francji. Andy Powell uważa, że do zdjęcia wykorzystany został ten sam kostium, który został użyty w wspomnianym filmie "Diabły" ("The Devils", 1971). Jeśli się dobrze przypatrzeć okładce, można zauważyć, że wojownik nie spogląda na krajobraz, lecz na... statek kosmiczny. Na tylnej okładce można dostrzec statek kosmiczny - przyznawał Powell. Wygląda jak jakaś machina z czasów starożytnych, a zarazem jak coś bardzo nam współczesnego.

Na okładce nie został podany pomysłodawca okładki ani autor zdjęcia (jest jedynie informacja: Cover design and outer photograph by Hipgnosis), jednak według Andy'ego Powella była to wizja Storma Thorgersona, współzałożyciela firmy. Za zdjęcia członków zespołu z wewnętrznej strony okładki odpowiada Barry Wentzell. Okładka albumu "Argus" tak spodobała się Jimmy'emu Page'owi, że postanowił zlecić firmie Hipgnosis przygotowanie okładki piątego albumu Led Zeppelin, "Houses of the Holy".

1 komentarz:

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.