31 lipca 2014

[Artykuł] Historie okładek: "Hard Attack" Dust

Większość albumów muzycznych zawiera okładki przygotowane specjalnie dla nich. O tym, że zdarzają się wyjątki, pisałem już w części poświęconej okładce "Death Walks Behind You" grupy Atomic Rooster. Kiedy jednak ktoś wykorzystuje wcześniej istniejącą grafikę, musi liczyć się z tym, że ktoś jeszcze wpadnie na taki sam pomysł...


Amerykańska grupa hard rockowa Dust istniała w latach 1969-72 i - pomimo dwóch albumów na koncie - nie zdobyła popularności. Dopiero późniejsze dokonania jej muzyków przyniosły im sławę: perkusista Marc Bell dołączył do The Ramones (jako Marky Ramone), wokalista/gitarzysta Richie Wise i tekściarz Kenny Kerner zostali producentami muzycznymi (znanymi m.in. z dwóch pierwszych albumów Kiss), a basista Kenny Aaronson stał się znanym muzykiem sesyjnym, obecnie zaś występuje w grupie New York Dolls.

Zespół Dust: Richie Wise, Marc Bell i Kenny Aaronson.

Na okładce drugiego albumu zespołu, "Hard Attack" wykorzystana została wcześniej opublikowana (w 1967 roku) grafika Franka Frazetta'y, zatytułowana "Snow Giants". Frazetta to znany amerykański "artysta-plastyk", tworzący w klimatach fantasy i science fiction. Jego prace ozdobiły okładki wielu komiksów, książek, plakatów filmowych i albumów muzycznych. Grafiki jego autorstwa można znaleźć na płytach Nazareth ("Expect No Mercy"), Molly Hatchet ("Molly Hatchet", "Flirtin' with Disaster", "Beatin' the Odds"), Yngwiego Malmsteena ("War to End All Wars") i Wolfmother ("Wolfmother"). Frazetta zmarł w 2010 roku, w wieku 82 lat.

Cóż za podobieństwo...

Jak wspominałem we wstępie, nie tylko muzycy Dust wpadli na pomysł wykorzystania obrazu "Snow Giants" jako okładki albumu. Grafika została wykorzystana także na "Old Battle Songs" grupy Rhapsody, będącego jednak wydawnictwem nieoficjalnym, zawierającym nagrania demo i koncertowe.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.