17 kwietnia 2014

[Recenzja] Free - "Fire and Water" (1970)Album "Fire and Water" przyniósł grupie pierwszy - a zarazem największy w całej karierze - hit, "All Right Now". Popularność tego kawałka przełożyła się na powodzenie całego longplaya, który również okazał się największym sukcesem zespołu (2. miejsce w Wielkiej Brytanii, 17. w Stanach). Jeżeli jednak miałbym wskazać najsłabszy punkt "Fire and Water" to bez wątpienia byłby to właśnie "All Right Now". Jest tu prosty riff i łatwo przyswajalna melodia - nie dziwię się, że kawałek zyskał popularność. Ale też nie słyszę w nim niczego atrakcyjnego. Rzecz w sam raz do radia, ale na longplayu będąca tylko wypełniaczem. Wersja albumowa przewyższa jednak singlową, dzięki dłuższej solówce.

A jak prezentuje się reszta albumu? Znacznie ciekawiej, choć przeważnie bez większych rewelacji. Całkiem nieźle na otwarcie sprawdza się riffowy utwór tytułowy. W spokojniejszym "Oh I Wept" poziom bynajmniej nie spada. Swoją drogą, sporo tutaj takich bardziej stonowanych utworów. Bardzo łagodnie zespół gra także w "Don't Say You Love Me" i "Heavy Load". Najciekawiej wypada ten ostatni, prowadzony partią pianina, która w instrumentalnych fragmentach zahacza o granie... jazz rockowe. Znalazło się w nim miejsce także dla pięknej solówki Paula Kossoffa. "Mr. Big" to z kolei głównie popis Frasera. Jego gra na basie naprawdę przyciąga uwagę, choć jako całość, kawałek jest zanadto rozwleczony. Całości dopełnia przecięty, zbyt monotonny "Remember", będący nową wersją utworu "Woman by the Sea" - odrzutu z debiutanckiej sesji grupy.

"Fire and Water" to bez wątpienia najbardziej przeceniany album Free. Jeżeli większość ludzi nazwę zespołu kojarzy tylko z tym longplayem (lub z samym "All Right Now"), to zupełnie nie dziwię się, że grupa tak rzadko wymieniana jest wśród największych rockowych wykonawców. Szkoda, bo w swoim dorobku ma kilka bardziej wartościowych płyt.

Ocena: 7/10Free - "Fire and Water" (1970)

1. Fire and Water; 2. Oh I Wept; 3. Remember; 4. Heavy Load; 5. Mr. Big; 6. Don't Say You Love Me; 7. All Right Now

Skład: Paul Rodgers - wokal; Paul Kossoff - gitara; Andy Fraser - bass i pianino; Simon Kirke - perkusja
Producent: Free, John Kelly i Roy Thomas Baker


1 komentarz:

  1. Płyta nudna z banalnym i komercyjnym All Right Now na zakończenie.

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.