11 kwietnia 2014

[Artykuł] Historie okładek: "The Miracle" Queen

Zespół Queen nie szokował nigdy okładkami swoich płyt, ich projekty były zazwyczaj bardzo konwencjonalne i mało odkrywcze (kilka z nich zawierało po prostu zdjęcie zespołu). Na ich tle wyróżnia się okładka "The Miracle", z pomysłowym połączeniem głów czterech muzyków w jedną. Miało to oznaczać, że stanowią zgrany zespół, którego wszyscy członkowie mają wspólną wizję swojej muzycznej drogi. "The Miracle" był zresztą pierwszym albumem Queen, na którym wszystkie utwory były podpisane przez cały zespół, a nie jego poszczególnych członków. Pełna demokracja. Nie ma gadania w stylu: "Moja piosenka jest lepsza od twojej" - tłumaczył Roger Taylor, perkusista.


Chcieliśmy nagrać prawdziwie demokratyczny album i każdy z nas zaangażował się w proces pisania utworów - tłumaczył Brian May ideę albumu i okładki. Stworzyliśmy poczucie prawdziwej jedności, bez żadnych egoistycznych ciągotek... To jeden z powodów, które sprawiły, że "The Miracle" okazał się dużo lepszym albumem, niż na przykład "A Kind of Magic".

Inspiracja.

Pomysł na grafikę nie był jednak w pełni oryginalny, muzycy przyznawali, że zainspirowała ich grafika singla "The Clairvoyant" Iron Maiden. Jej autor, Derek Riggs, nie był tym specjalnie zachwycony. Queen ukradł mój pomysł. Wiem to, ponieważ przyznali się do tego w telewizyjnym wywiadzie - pisał Riggs na swojej stronie. W tym samym miejscu wyjaśnia jednak, że za jego grafiką kryło się zupełnie inne znaczenie. Chodziło o patrzenie w przyszłość - tłumaczył. Połączyłem ze sobą trzy twarze, które symbolizują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

1 komentarz:

 1. Pomysł na okładkę nietuzinkowy, z pewnością szokujący i za to duży plus ;) Ale nie podoba mi się wykonanie. Cztery głowy zlane w jedną... to jest dla mnie zbyt psychodeliczne, jeśli tak mogę to nazwać. :)
  Jeżeli chodzi o ukazanie wspólnej wizji drogi muzycznej, to moim zdaniem wyszło fantastycznie ;D

  Pozdrawiam, Angelika JJ
  ____
  http://angelikaproject.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".