15 marca 2014

[Recenzja] Whitesnake - "Slide It In" (1984)Oryginalna wersja albumu - wydana na całym świecie, poza Stanami Zjednoczonymi - spotkała się z nie najlepszym przyjęciem, ze względu na wygładzone brzmienie, z wysuniętymi na pierwszy plan klawiszami. Na rynek amerykański postanowiono zatem przygotować nowy miks, z naciskiem na gitary i perkusję. Ale to nie wszystko. Przed przygotowaniem tej drugiej wersji zdążył zmienić się skład grupy - wrócił basista Neil Murray, a gitarzysta Micky Moody został zastąpiony przez Johna Sykesa (ex-Thin Lizzy). Murray i Sykes specjalnie na amerykańskie wydanie "Slide It In" zarejestrowali nowe partie, które zastąpiły oryginalne ścieżki Moody'ego i Colina Hodgkinsona. Album wiele zyskał na tych zmianach. Zwłaszcza te bardziej banalne kawałki, w rodzaju "Gambler", "Slide It In" czy "Spit It Out". Po nabraniu ciężaru brzmią trochę mniej banalnie.

Nie zmienia to jednak faktu, że pod względem kompozytorskim longplay prezentuje dość niski poziom. Po raz kolejny można zarzucić Coverdale'owi i spółce kopiowanie innych wykonawców. Już nie tylko Led Zeppelin ("Slow An' Easy" z partią wokalną imitującą Roberta Planta), ale także Thin Lizzy ("Guilty of Love" z partią wokalną imitującą Phila Lynotta). Żałosne to i niegodne wokalisty, posiadającego tak wspaniały głos i umiejętności, co udowadnia przede wszystkim w ekspresyjnie zaśpiewanym "Standing in the Shadow". To zdecydowanie najjaśniejszy fragment całości, obok singlowego przeboju "Love Ain't No Stranger". Ten ostatni momentami jest zbyt przesłodzony, ale i tak zapada w pamięć. Poza tym warto zwrócić uwagę na hardrockowy "All or Nothing", najbliższy dawnych dokonań grupy.

"Slide It In" wypada odrobinę lepiej od swojego poprzednika, "Saints & Sinners", ale nawet przy najlepszych chęciach nie da się jej postawić w jednym rzędzie z "Ready an' Willing" i "Lovehunter".

Ocena: 6/10Whitesnake - "Slide It In" (1984)

1. Gambler; 2. Slide It In; 3. Standing in the Shadow; 4. Give Me More Time; 5. Love Ain't No Stranger; 6. Slow An' Easy; 7. Spit It Out; 8. All or Nothing; 9. Hungry for Love; 10. Guilty of Love

Skład: David Coverdale - wokal; Micky Moody - gitara (UK) / John Sykes - gitara (US); Mel Galley - gitara; Colin Hodgkinson - bass (UK) / Neil Murray - bass (US); Cozy Powell - perkusja; Jon Lord - instr. klawiszowe
Producent: Martin Birch (UK) / Keith Olsen (US)


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.