20 marca 2014

[Recenzja] David Coverdale - "Into the Light" (2000)Już album "Restless Heart" miał być powrotem Davida Coverdale'a do kariery solowej, ale ostatecznie został wydany pod szyldem Whitesnake. Dopiero na "Into the Light" wokaliście udało się zerwać z szyldem swojej grupy. Oczywiście, zdarzają się tutaj utwory, które spokojnie mogłyby trafić do repertuaru zespołu: ostrzejsze "Cry for Love" i "Don't Lie to Me", półballadowy "Living on Love", albo nawet nieco hendrixowski "Slave". Ale przeważają kawałki, które w żadnym wypadku nie mogłyby znaleźć się na albumie Whitesnake. Tutaj najbardziej skrajnym przykładem jest finałowy "Wherever You May Go", śpiewany przez Coverdale'a w duecie z wokalistką Lindą Rowberry. Także pod względem muzycznym jest to czysty pop. I nie jest to bynajmniej wyjątek. W podobnym klimacie utrzymany jest chociażby okropny, przesłodzony "Don't You Cry". Przykłady można mnożyć: "Love Is Blind", nowa wersja "Too Many Tears" (słabsza od oryginału z "Restless Heart"), ale też całkiem udany "Midnight Blue".

Jest tutaj jednak także jeden naprawdę wspaniały utwór - "River Song". Niemal progrockowy, choć oparty głównie na klasycznych bluesowych patentach, z długimi partiami solowymi gitarzystów. "River Song" jest zarazem nastrojowy i ciężki. A dochodzi do tego jeszcze przybrudzona barwa głosu Coverdale'a, śpiewającego tu chyba bardziej bluesowo, niż w jakimkolwiek innym utworze z całej jego długoletniej kariery. Po tak pięknym początku albumu, spodziewałem się równie udanej całości. Niestety, już banalny "She Give Me..." brutalnie sprowadza na ziemię, a wspomniany "Don't You Cry" może doprowadzić do rozpaczy - i to bynajmniej nie przez wzruszenie łzawą melodią, a raczej zniesmaczenie wyjątkowo tandetnym refrenem. Choć dalej zdarzają się lepsze momenty, jak "Living on Love" czy przebojowy "Don't Lie to Me", to nie zacierają one złego wrażenia. "Into the Light" to bardzo niespójny album, zarówno pod względem stylistycznym, jak i - przede wszystkim - jakościowym.

Ocena: 5/10David Coverdale - "Into the Light" (2000)

1. ...Into the Light; 2. River Song; 3. She Give Me...; 4. Don't You Cry; 5. Love is Blind; 6. Slave; 7. Cry for Love; 8. Living on Love; 9. Midnight Blue; 10. Too Many Tears; 11. Don't Lie to Me; 12. Wherever You May Go

Skład: David Coverdale - wokal, gitara (1,7); Doug Bossi - gitara; Earl Slick - gitara; Marco Mendoza - bass, gitara (12); Denny Carmassi - perkusja; Mike Finnigan - instr. klawiszowe
Gościnnie: Derek Hilland - instr. klawiszowe (1,8); John X. Volaitis - instr. klawiszowe (3,4,10,11), harfa (12); Dylan Vaughan - gitara (4); Tony Franklin - bass (4); Bjorn Thorsud - tamburyn (4); James Sitterly - instr. smyczkowe (5); Jimmy Z - harmonijka (7); Linda Rowberry - wokal (12)
Producent: David Coverdale


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.