30 listopada 2013

[Recenzja] Roger Waters - "The Pros and Cons of Hitch Hiking" (1984)Po zakończeniu In the Flesh Tour (promującej album "Animals" Pink Floyd), Roger Waters zamknął się w swoim domu i przygotował szkice dwóch albumów koncepcyjnych. Oba przedstawił pozostałym członkom grupy, aby wybrali jeden, który razem nagrają. Zdecydowali się na zestaw utworów zatytułowany "Bricks", który później został przemianowany na "The Wall". Do drugiego zestawu, już wtedy noszącego tytuł "The Pros and Cons of Hitch Hiking", Waters powrócił dopiero kilka lat później, już po "uśmierceniu" Pink Floyd. Pod względem tekstowym nie jest to tak udane i wielowymiarowe dzieło, jak "The Wall". W skrócie: przez 42 minuty bohater narzeka na swoje nieudane związki z kobietami, by na koniec albumu okazało się, że wcale nie jest sam.

Od strony muzycznej jest to natomiast bezpośrednia kontynuacja wydanego rok wcześniej, jeszcze pod szyldem Pink Floyd, "The Final Cut". Całość brzmi jednak bardzo zachowawczo, a zarazem monotonnie. Brak tu tej odrobiny szaleństwa, które zawsze było obecne w twórczości Floydów. Jakąś jego namiastką jest czadowy początek utworu "4:33 AM (Running Shoes)", pełniący tutaj podobną rolę, co "Not Now John" na wspomnianym wyżej albumie. Większą dynamiką wyróżniają się jeszcze bluesowy "4:41 AM (Sexual Revolution)", zresztą pierwotnie wchodzący w skład zestawu "Bricks", oraz "5:01 AM (The Pros and Cons of Hitch Hiking, Part 10)". Pozostałe utwory są już zdecydowanie łagodniejsze. Nie to jednak jest ich wadą, a identyczne aranżacje i powtarzalność tych samych motywów we wszystkich z nich, przez co ciężko je od siebie odróżnić.

Jedną z zalet albumów Pink Floyd było to, że każdy z nich miał swój własny charakter i wnosił coś nowego do twórczości zespołu. Tymczasem "The Pros and Cons of Hitch Hiking" jedynie powiela pomysły zaprezentowane na "The Final Cut" i nie wnosi absolutnie nic nowego do dorobku Rogera Watersa. Na pewno też nie jest to udane rozpoczęcie solowej kariery.

Ocena: 4/10Roger Waters - "The Pros and Cons of Hitch Hiking" (1984)

1. 4:30 AM (Apparently They Were Travelling Abroad); 2. 4:33 AM (Running Shoes); 3. 4:37 AM (Arabs with Knives and West German Skies); 4. 4:39 AM (For the First Time Today, Part 2); 5. 4:41 AM (Sexual Revolution); 6. 4:47 AM (The Remains of Our Love); 7. 4:50 AM (Go Fishing); 8. 4:56 AM (For the First Time Today, Part 1); 9. 4:58 AM (Dunroamin, Duncarin, Dunlivin); 10. 5:01 AM (The Pros and Cons of Hitch Hiking, Part 10); 11. 5:06 AM (Every Stranger's Eyes); 12. 5:11 AM (The Moment of Clarity)

Skład: Roger Waters - wokal, bass i gitara
Gościnnie: Eric Clapton  - gitara i syntezator gitarowy; Andy Bown  - organy i gitara;  Andy Newmark - perkusja; Ray Cooper - instr. perkusyjne; David Sanborn - saksofon; Michael Kamen - pianino i aranżacja orkiestry;The National Philharmonic Orchestra - orkiestra
Producent: Roger Waters i Michael Kamen


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.