7 listopada 2013

[Recenzja] Genesis - "Trespass" (1970)Debiutancki album Genesis, "From Genesis to Revelation" z 1969 roku, okazał się artystyczną i komercyjną porażką. Bynajmniej nie z winy zespołu. To producent, Jonathan King, zmusił ich do poskromienia swoich ambicji i nagrania banalnej, popowej płyty. Dopiero na swoim drugim wydawnictwie, "Trespass" mogli rozwinąć skrzydła. I efekt jest naprawdę udany. Instrumentaliści w końcu mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, natomiast Peter Gabriel udowodnić, że jest bardzo charyzmatycznym wokalistą (czego można było się już domyślać po niektórych utworach z debiutu).

"Looking for Someone" to z pozoru łagodna piosenka o przyjemnej melodii. Ale we fragmentach instrumentalnych nabiera progresywno-symfonicznego rozmachu, a nawet niemal hard rockowej mocy. Ogólnie na płycie przeważają utwory łagodniejsze, choć nie pozbawione dynamiki ("White Mountain", "Visions of Angels", "Stagnation"). Najdelikatniejszym momentem całości jest oparty na brzmieniach akustycznych, refleksyjny "Dusk". Tym większym zaskoczeniem okazuje się następujący tuż po nim "The Knife". Jak na Genesis jest to utwór wręcz agresywny. Oparty organowym motywie w stylu Deep Purple, z ostrymi gitarowymi partiami Anthony'ego Phillipsa, oraz z ekspresyjnym śpiewem Gabriela. W środkowej części utwór trochę się uspokaja, by w finale nabrać jeszcze większej mocy. Pełno tu zresztą zmian motywów i tempa. Prawdziwe arcydzieło.

A cały album? Interesujący, ale dopiero na kolejnych wydawnictwach grupa pokaże na co ją stać. Już w innym składzie, nierzadko uznawanym za ten najlepszy.

Ocena: 8/10Genesis - "Trespass" (1970)

1. Looking for Someone; 2. White Mountain; 3. Visions of Angels; 4. Stagnation; 5. Dusk; 6. The Knife

Skład: Peter Gabriel - wokal, flet, akordeon, instr. perkusyjne; Tony Banks - instr. klawiszowe, gitara; Anthony Phillips - gitara; Mike Rutherford - bass, gitara, wiolonczela; John Mayhew - perkusja
Producent: John Anthony


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.