13 listopada 2013

[Recenzja] Genesis - "Selling England by the Pound" (1973)"Selling England by the Pound" przyniósł grupie długo oczekiwany sukces - był pierwszym albumem Genesis, który wszedł do pierwszej dziesiątki brytyjskiego notowania (3. miejsce), a także pierwszym w ogóle w notowaniu amerykańskim (70. miejsce). Zespół w tym czasie zaliczył także pierwszy sukces singlowy - utwór "I Know What I Like (In Your Wardrobe)" doszedł do 21. miejsca na UK Singles Chart. Nie jest to jednak zbyt reprezentatywna kompozycja dla tego longplaya, ze względu na jej bardziej popowy, komercyjny charakter. Innym fragmentem zapowiadającym późniejsze poczynania zespołu jest banalny, akustyczny "More Fool Me". Kawałek został skomponowany i wykonany jedynie przez dwóch muzyków zespołu, Phila Collinsa (po raz drugi występującego w roli głównego wokalisty na płycie Genesis) i Mike'a Rutherforda.

Na szczęście, w pozostałych utworach muzycy nie odbiegają daleko od tego, co proponowali na poprzednich trzech albumach. Już na otwarcie pojawia się 8-minutowy "Dancing with the Moonlit Knight". Utwór rozpoczyna się od śpiewu Petera Gabriela a capella, do którego po chwili dołącza piękna, klasycyzująca partia gitary akustycznej, a dalej także fortepianu. Po dwóch minutach następuje jednak hard rockowe zaostrzenie, z wirtuozerskimi popisami wszystkich muzyków. Na albumie są też inne utwory tego kalibru. Przede wszystkim "Firth of Fifth" i "The Cinema Show". Oba bardzo progresywne, rozbudowane, składające się zarówno z fragmentów ciężkich, jak i balladowych. Poza tym warto zwrócić uwagę na "The Battle of Epping Forest" - kolejny rozbudowany utwór, niejako będący zapowiedzią solowej twórczości Petera Gabriela. Całości dopełniają urokliwy, instrumentalny "After the Ordeal", oraz "Aisle of Plenty", czyli repryza wstępu "Dancing with the Moonlit Knight".

Gdyby nie dwa utwory wspomniane na początku, "Selling England by the Pound" można by nazwać najwspanialszym albumem Genesis. Ale i tak jest to wielkie dzieło, które wciąż ekscytuje, pomimo 40 lat, jakie minęły od jego wydania.

Ocena: 8/10Genesis - "Selling England by the Pound" (1973)

1. Dancing with the Moonlit Knight; 2. I Know What I Like (In Your Wardrobe); 3. Firth of Fifth; 4. More Fool Me; 5. The Battle of Epping Forest; 6. After the Ordeal; 7. The Cinema Show; 8. Aisle of Plenty

Skład: Peter Gabriel - wokal, flet, obój, instr. perkusyjne; Tony Banks - instr. klawiszowe, gitara; Steve Hackett - gitara; Mike Rutherford - bass, gitara, sitar; Phil Collins - perkusja, dodatkowy wokal, wokal (4)
Producent: Genesis i John Burns


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.