7 marca 2013

[Artykuł] Rock in Peace: Alvin Lee (1944-2013)

Alvin Lee - gitarzysta i wokalista, znany przede wszystkim z blues rockowego zespołu Ten Years After - zmarł wczoraj, z powodu niespodziewanych powikłań, związanych z rutynowym zabiegiem chirurgicznym. Muzyk miał 68 lat.


Lee urodził się 19 grudnia 1944 roku w Nottingham w Wlk. Brytanii. Na gitarze grał od 13 roku życia. W 1966, wraz z basistą Leo Lyonsem powołał do życia grupę Ten Years After, która początkowo wykonywała mieszankę bluesa, jazzu i rock and rolla. Zespół zadebiutował w 1967 roku albumem "Ten Years After", ale głośno zrobiło się o nim dopiero dwa lata później, kiedy wystąpił na słynnym festiwalu Woodstock. Lee został wówczas okrzyknięty "najszybszym gitarzystą świata". Sukcesem okazały się albumy "Ssssh"(1969), "Cricklewood Green" (1970) i "A Space in Time" (1971). Popularność przyniosły także takie przeboje, jak "Love Like a Man" czy "I'd Love to Change the World".

W 1973 Lee nagrał wspólny album z amerykańskim wokalistą Mylonem LeFevre, zatytułowany "On the Road to Freedom", utrzymany w stylu folk rockowym. Rok później ukazał się ostatni na długie lata album jego macierzystej formacji, "Positive Vibrations". Nasilające się kłótnie pomiędzy muzykami doprowadziły do rozwiązania Ten Years After. Lee z powodzeniem zajął się karierą solową. Jego pierwszym zupełnie samodzielnym albumem, była koncertówka "In Flight" (1974). W sumie pod własnym nazwiskiem (lub nazwą The Alvin Lee Band) wydał 13 płyt - ostatnia, "Still on the Road to Freedom", ukazała się w zeszłym roku.

Ten Years After powrócił na krótko w 1983 roku, natomiast na dobre powrócił w 1988 roku, rok później wydając album "About Time". W kolejnych latach grupa była aktywna wyłącznie koncertowo - Alvin Lee poświęcał się głównie karierze solowej. W pierwszej połowie lat 90. wydał albumy "Zoom" ('92) i "Nineteen Ninety-Four" ('94), na których gościnnie wystąpił George Harrison. Dopiero po oficjalnym odejściu Lee z Ten Years After, w 2003 roku, zespół nagrał i wydał kolejne dwa albumy studyjne.


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.