10 października 2012

[Recenzja] Pearl Jam - "Riot Act" (2002)"Riot Act" przynosi spore zaskoczenie. W momencie, gdy wydawało się, że zespół będzie już tylko nagrywał coraz słabsze wersje tego samego albumu, w muzyków niespodziewanie wstąpiła nowa energia. Udało im się stworzyć najmocniejszy zestaw utworów od czasu "Vitalogy", a w wykonaniu w końcu słychać więcej życia i radości z grania. W porównaniu z "Binaural" poprawiło się też brzmienie.

Do pierwszej połowy albumu naprawdę trudno się przyczepić. Co prawda "Can't Keep" stanowi dość dziwne, zbyt spokojne otwarcie, ale sam utwór się broni. Czadowy "Save You" przynosi ogromną dawkę energii, bez popadania w punkową prostotę - jest tu i fajne tło organów elektrycznych i zwolnienie eksponujące grę sekcji rytmicznej. W spokojniejszym, naprawdę ładnym "Love Boat Captain" partia organów wysuwa się na pierwszy plan. "Cropduster" i "Ghost" to po prostu przyjemne, melodyjne kawałki. Potem zaczyna się najbardziej eksperymentalna - i najciekawsza - część albumu: kojarzący się z szantami "I Am Mine", folkowy "Thumbing My Way" i w końcu nieco taneczny "You Are" (ze świetną partią gitary, przetworzoną przez... automat perkusyjny). Zespół nigdy wcześniej nie grał niczego podobnego, ale we wszystkich przypadkach wyszło naprawdę dobrze. Ten ostatni należy do czołówki moich ulubionych utworów Pearl Jam.

Druga połowa longplaya już tak szczególnie nie wypada. Bronią się energetyczny "Get Right" i zgrabna, subtelna ballada "All or None", ale pomiędzy nimi umieszczono pięć zdecydowanie mniej udanych kawałków (smętny "Help Help", przegadany "Bu$hleaguer", dziwaczna miniaturka "Arc", oraz kompletnie nijakie "Green Disease" i " ½ Full"). Szkoda, że ani producent, ani sami muzycy, nie przeprowadzili większej selekcji materiału, bo przez tę końcówkę poziom albumu wyraźnie spada. Niemniej jednak "Riot Act" jest jednym z najbardziej udanych wydawnictw w dyskografii Pearl Jam.

Ocena: 7/10Pearl Jam - "Riot Act" (2002)

1. Can't Keep; 2. Save You; 3. Love Boat Captain; 4. Cropduster; 5. Ghost; 6. I Am Mine; 7. Thumbing My Way; 8. You Are; 9. Get Right; 10. Green Disease; 11. Help Help; 12. Bu$hleaguer; 13. ½ Full; 14. Arc; 15. All or None

Skład: Eddie Vedder - wokal i gitara; Mike McCready - gitara; Stone Gossard - gitara; Jeff Ament - bass; Matt Cameron - perkusja i instr. perkusyjne, gitara
Gościnnie: Boom Gaspar - instr. klawiszowe; Adam Kasper - pianino
Producent: Adam Kasper i Pearl Jam


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.