28 sierpnia 2012

[Recenzja] Dio - "Lock Up the Wolves" (1990)Na "Lock Up the Wolves" Ronniemu Jamesowi Dio towarzyszy zupełnie nowy skład: gitarzysta Rowan Robertson, basista Teddy Cook, perkusista Simon Wright (ex-AC/DC), oraz klawiszowiec Jens Johansson. Zmieniła się też sama muzyka - nabrała większego ciężaru, a klawisze zeszły na dalszy plan. Momentami zespół zbliża się tu do stylistyki Black Sabbath. Przede wszystkim w utworze tytułowym i półballadowym "Between Two Hearts", które spokojnie mogłyby trafić na "Mob Rules" - i nie zaniżałyby tam poziomu - ale również w zaskakującym "Evil on Queen Street", opartym na typowo bluesowych zagrywkach, tylko granych znacznie ciężej. Robertson nie jest Tonym Iommim, ale w przeciwieństwie do swoich poprzedników w zespole Dio, potrafi zabłysnąć niezłym riffem, czego przykładem "Born on the Sun". Ten skądinąd niezły kawałek psują niestety okropne chórki w końcówce. I tutaj pora przejść do minusów. Niestety, na albumie nie brakuje też zwyczajnej heavymetalowej sztampy (np. "Wild One", "Hey Angel", "Night Music" czy "Walk on Water"). A całość jest zdecydowanie za długa - bo to już czasy, gdy podstawowym formatem stały się płyty CD.

Słychać, że nowi instrumentaliści próbowali popchnąć zespół w nieco ciekawszym kierunku. Ale poza paroma bardziej znośnymi kawałkami (na tyle znośnymi, na ile mogą być znośne kawałki śpiewane przez Dio), "Lock Up the Wolves" nie prezentuje się lepiej od wcześniejszych wydawnictw zespołu. Choć przynajmniej mniej tu tych plastikowych brzmień syntezatora i gitarowej masturbacji w stylu Viviana Campbella i Craiga Goldy'ego. Może na kolejnym albumie nagranym w tym składzie, udałoby się jeszcze bardziej poskromić zamiłowanie Dio do kiczu. Ale do jego nagrania nigdy nie doszło, bo wokalista postanowił wrócić do Black Sabbath i na zawsze rozwiązać ten skład swojej grupy.

Ocena: 5/10Dio - "Lock Up the Wolves" (1990)

1. Wild One; 2. Born on the Sun; 3. Hey Angel; 4. Between Two Hearts; 5. Night Music; 6. Lock Up the Wolves; 7. Evil on Queen Street; 8. Walk on Water; 9. Twisted; 10. Why They Are Watching Me; 11. My Eyes

Skład: Ronnie James Dio - wokal; Rowan Robertson - gitara; Teddy Cook - bass; Simon Wright - perkusja; Jens Johansson - instr. klawiszowe
Producent: Tony Platt i Ronnie James Dio


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".