[Artykuł] Historie okładek: "Brain Salad Surgery" ELP

Hans Rudolf Giger, kontrowersyjny szwajcarski malarz i rzeźbiarz, zmarł wczoraj w wyniku obrażeń doznanych po upadku ze schodów. Ta smutna okoliczność stanowi okazję, by przybliżyć jego twórczość. Popularność przyniosło mu przede wszystkim stworzenie postaci Obcego z kultowej serii filmów science fiction, ale miał związek także z muzyką, poprzez tworzenie okładek albumów różnych grup rockowych i metalowych. Najbardziej znaną okładką jego autorstwa pozostaje "Brian Salad Surgery" grupy Emerson, Lake & Palmer z 1973 roku.


Keith Emerson poznał H.R. Gigera i jego twórczość na początku 1973 roku, kiedy ELP koncertował w Szwajcarii. Od razu zafascynował go mroczny styl prac malarza, w sam raz pasujący do ówczesnej twórczości grupy, i zaproponował mu namalowanie okładki na następny album. Giger miał już na koncie okładkę albumu "Walpurgis" mało znanej szwajcarskiej grupy The Shiver z 1969 roku, więc nie był to dla niego debiut w tej roli. Fascynacja Emersona twórczością Szwajcara okazała się tak wielka, że było mu zuprłnie obojętne, co stworzy - byle tylko przygotował grafikę na następny longplay ELP. Bardziej racjonalnie myślący Greg Lake i Carl Palmer, po przejrzeniu prac artysty, zasugerowali stworzenie czegoś podobnego do obrazu "Landscape XIX", przedstawiającego futurystyczną maszynę, której jednym z elementów były ludzkie czaszki.

Pierwowzór "Brain Salad Surgery" - "Landscape XIX".

Na okładce "Brain Salad Surgery" znalazło się także nowe logo grupy (zaprojektowane przez Gigera) oraz "okienko", w którym widać fragment innej grafiki Szwajcara przygotowanej na album - postać kobiety pokrytej bliznami (jako modelka wystąpiła żona malarza). Właśnie ta druga grafika spowodowała, że niewiele brakowało, aby wytwórnia odrzuciła cały projekt. Otóż poniżej ust kobiety namalowana była pewna część ciała, pojawiająca się zresztą bardzo często w twórczości Gigera - było to dosłowne nawiązanie do tytułu albumu (pierwotnie zatytułowanego "Whip Some Skull On Ya", co znaczyło to samo, czyli fellatio, ale dosadniej wyrażone). Giger zgodził się usunąć kontrowersyjny fragment.


Co ciekawe, autorstwo okładki w opisie albumu zostało przypisane Fabio Nicoliemu. W rzeczywistości był on tylko pomysłodawcą, aby zewnętrzna okładka otwierała się jak wrota, przez które można było się dostać do okładki wewnętrznej (rozwiązanie to okazało się mało praktyczne, więc zrezygnowano z niego na późniejszych wydaniach). Giger komentował to w następujący sposób: Chciał przysporzyć sobie chwały i w miejsce mojego nazwiska, jako projektanta albumu, wstawił swoje. Byłem wściekły. Niemniej wybaczyłem mu, wszak chwilę później stracił życie w wypadku samochodowym. Oryginalne obrazy, zatytułowane "Work #217 ELP I" i "Work #218 ELP II", zostały w 2005 roku wystawione w Pradze, skąd zostały skradzione. Do tej pory nie zostały znalezione, chociaż wyznaczono aż 10 000 $ nagrody za informacje na ich temat.

Mniej znane okładki autorstwa H.R. Gigera: "Walpurgis" The Shiver i "Pictures" Island.

Poza "Brain Salad Surgery", H.R. Giger stworzył okładki m.in. do albumów "Attahk" francuskiej grupy Magma (1978), "Kookoo" Debbie Harry (1981), "To Mega Therion" Celtic Frost (1985), "Danzig III: How the Gods Kill" Danzig (1992), "Heartwork" Carcass (1993); w ostatnich latach współpracował zaś przede wszystkim z grupą Triptycon, założoną przez Thomasa Gabriela Fischera z Celtic Frost, dla której namalował okładki obu wydanych do tej pory płyt, "Eparistera Daimones" (2010) i "Melana Chasmata" (2014). Z mniej znanych albumów warto wymienić wspomniany już "Walpurgis" The Shiver oraz "Pictures" równie zapomnianego, choć bardzo interesującego zespołu Island (1977).

Komentarze

  1. A co powiecie na okładkę autorstwa Gigera do "To Mega Therion" Celtic Frost?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pierwszy rzut oka jest ona czysto satanistyczna. Ale jednak symbolizuje grę właściwego absolutu który toczy z nami grę dając ludzkości na pożywkę boga którego pragną. Taka podobno jest metafora przedstawiona na To Mega Therion przez Gigera. A tak przy okazji to jego autorstwa jest też płyta Heartwork zespołu Carcass.

      Usuń
  2. wszystkim zainteresowanym twórczością Gigera polecam 40-minutowy dokument "Giger's Necronomicon" w którym ukazane jest m.in. w jaki sposób Giger tworzy swoje obrazy. Film dostępny jest na Youtube bez polskich napisów ale jeśli ktoś zna angielski nie powinien mieć żadnych problemów ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Co ten Giger miał z tymi phallusami...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze niezwiązane z tematem posta nie będą publikowane. Jeśli jesteś tu nowy, przed zostawieniem komentarza najlepiej zapoznaj się ze stroną FAQ oraz skalą ocen.

Popularne w ostatnim tygodniu:

[Recenzja] Julia Holter - "Something in the Room She Moves" (2024)

[Recenzja] Alice Coltrane - "The Carnegie Hall Concert" (2024)

[Recenzja] Laurie Anderson - "Big Science" (1982)

[Recenzja] Księżyc - "Księżyc" (1996)

[Zapowiedź] Premiery płytowe marzec 2024