12 września 2013

[Recenzja] King Crimson - "Starless and Bible Black" (1974)Zdecydowana większość albumu "Starless and Bible Black" została zarejestrowana na żywo - przede wszystkim podczas koncertu w Amsterdamie, 23 listopada 1973 roku. Cały występ został opublikowany w 1997 roku na koncertówce "The Night Watch", tutaj możemy posłuchać jego fragmentów (z wyciętymi odgłosami publiczności): dwóch improwizacji, "Trio" i "Starless and Bible Black", 11-minutowej kompozycji Frippa "Fracture", a także wstępu do utworu "The Night Watch" (dalsza część kompozycji została dograna w studiu). Właśnie na żywo grupa w pełni pokazywała swoje umiejętności i te nagrania w pełni to potwierdzają. Najbardziej wyróżnia się delikatny "Trio", pozbawiony partii perkusji (Bruford został jednak dopisany jako współautor - reszta grupy uznała, że to właśnie decyzja perkusisty o niezagraniu żadnego dźwięku zadecydowała o kształcie kompozycji), natomiast "Starless and Bible Black" i "Fracture" to przede wszystkim popisy technicznych umiejętności muzyków, ale też dowód jak świetnie potrafili porozumieć się na scenie. Ciekawie wypada też introdukcja "The Night Watch", ale uwagę przykuwa zwłaszcza przepiękne rozwinięcie - to jedna z najwspanialszych ballad zespołu w całej, długoletniej karierze.

Na longplay trafiły także dwie improwizacje zarejestrowane podczas innych koncertów - najmniej ciekawa "We'll Let You Know" z występu w Glasgow (23 października 1973), oraz intrygujący, oparty na monotonnym basowym motywie "The Mincer", nagrany w Zurychu (15 listopada 1973), ale z dograną w studiu partią wokalną. Całości dopełniają dwa utwory od podstaw zarejestrowane w studiu: "The Great Deceiver" i "Lament". Pierwszy z nich opiera się na zakręconym riffie, granym unisono przez Frippa i Crossa, struktura utworu jest jednak zaskakująco tradycyjna, niemal piosenkowa, oparta na zwrotkach i refrenach. Jeszcze prostszy wydaje się z początku "Lament" - balladowy wstęp jest jednak zmyłką, w drugiej minucie kawałka zaczyna się typowe dla grupy kombinowanie.

"Starless and Bible Black" wypada zaskakująco spójnie, jak na album składający się w większości z koncertowych improwizacji - nawet pod względem brzmieniowym nie ma większej różnicy pomiędzy nagraniami studyjnymi, a dokonanymi na żywo.

Ocena: 8/10King Crimson - "Starless and Bible Black" (1974)

1. The Great Deceiver; 2. Lament; 3. We'll Let You Know; 4. The Night Watch; 5. Trio; 6. The Mincer; 7. Starless and Bible Black; 8. Fracture

Skład: John Wetton - wokal i bass; Robert Fripp - gitara i melotron; Bill Bruford - perkusja; David Cross - instr. smyczkowe i klawiszowe
Producent: King Crimson


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.