6 maja 2013

[Recenzja] Queen - "News of the World" (1977)Na "News of the World" jest jeszcze bardziej surowo i rockowo, niż na "A Day at the Races". W otwierającym całość "We Will Rock You" jest wręcz ascetycznie - tylko wokal, wyklaskany rytm i proste solo gitarowe na koniec. Nieco bogatszą, ale też skromną (gitara, bas i perkusja plus pianino) aranżacje ma hymn "We Are the Champions". Chociaż w obu utworach pojawiają się także dla Queen charakterystyczne harmonie wokalne, więc nie można grupie zarzucić, że zbyt drastycznie zmienili styl. Co innego "Sheer Heart Attack", utwór którego szkic powstał jeszcze w czasach tak samo zatytułowanego albumu. To prosty, ostry kawałek, z szorstkim wokalem Taylora. Kolejna kompozycja, śpiewana przez Maya ballada "All Dead, All Dead" też brzmi prościej od starszych nagrań grupy. Swoją drogą jest to naprawdę piękny utwór, ale jeszcze lepsze wrażenie robi następujący po nim, również balladowy "Spread Your Wings" - to pierwsze tak wspaniałe dzieło autorstwa Deacona. Stronę A winylowego wydania kończy kolejny ostry (i mało queenowy) kawałek z wokalem Taylora, "Fight from the Inside".

Okładka wydania
południowokoreańskiego.
Kwesta podziału albumu na dwie strony jest w tym przypadku o tyle istotna, że podczas gdy zawartość strony A zasługuje na maksymalną ocenę 10/10, tak kawałki ze strony B są zdecydowanie słabsze. Na początek chaotyczny "Get Down, Make Love" z powtarzanym w kółko tytułem, a potem żart w postaci luzackiego bluesa "Sleeping on the Sidewalk", oraz akustyczny koszmarek "Who Needs You". Poziom wzrasta nieco w rockowym, pełnym zmian tempa "It's Late", oraz w fortepianowej balladzie "My Melancholy Blues" - oba są jednak raczej średniakami. Tak więc, mimo bardzo dobrej pierwszej połowy, longplay okazuje się nieco słabszy od kilku poprzednich. Szkoda, bo sam pomysł nagrania prostszej, stricte rockowej płyty mógł być według mnie strzałem w dziesiątkę. Aczkolwiek fakt, że nie wyszło to grupie najlepiej, dobitnie świadczy o tym, że Queen najlepiej wypada wtedy, gdy poszerza granice rocka, a nie zamyka się w nich.

Ocena: 7/10Queen - "News of the World" (1977)

1. We Will Rock You; 2. We Are the Champions; 3. Sheer Heart Attack; 4. All Dead, All Dead; 5. Spread Your Wings; 6. Fight from the Inside; 7. Get Down, Make Love; 8. Sleeping on the Sidewalk; 9. Who Needs You; 10. It's Late; 11. My Melancholy Blues

Skład: Freddie Mercury - wokal i instr. klawiszowe; Brian May - gitara, wokal (4,8); John Deacon - bass i gitara; Roger Taylor - perkusja, wokal (3,6)
Producent: Queen i Mike Stone


1 komentarz:

  1. Moim zdaniem płyta w cało$ci trzyma bardzo wysoki poziom jaki zespół prezentował w latach 70. Faktem jest że pierwsza część albumu z We Will Rock You i We Are the Champions to absolutny rockowy TOP wszechczasów. Szkoda że Spreed Your Wings nie jest należycie docenione bo to fantastyczny utwór. Nigdy nie rozumiałem fenomenu utworu Get Down Make Love ktory przez lata był grany na koncertach. Dla mnie to jeden z najgorszych numerów grupy. Średniakami są w mojej ocenie Fight from the Inside czy Sleeping on the Sidewalk. Natomiast It's Late to naprawde świetny hard rockowy numer. Jeśli chodzi o My Melancholy Blues to uwielbiam ten numer. Ta prostota i ten luz... no i wokal Freddiego ktory potrafił zaśpiewać dosłownie wszystko.

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.