11 maja 2013

[Recenzja] Judas Priest - "British Steel" (1980)Na rok 1980 przypadło największe zainteresowanie heavy metalem. Wystarczyło wtedy nagrać album w tym stylu, żeby automatycznie stać się ulubieńcem mediów i słuchaczy. Nic zatem dziwnego, że wydany wówczas szósty studyjny album Judas Priest, "British Steel", stał się ich najpopularniejszym wydawnictwem - grupa idealnie trafiła z tym materiałem we właściwy czas. Chociaż trzeba przyznać, że w tym samym roku ukazało się kilka o wiele lepszych albumów metalowych - nagranych zarówno przez wykonawców już uznanych (Black Sabbath, AC/DC, Scorpions, Motörhead, Ozzy Osbourne), jak i przez debiutantów (Iron Maiden, Diamond Head, Angel Witch). Nie mniej jednak zawartość "British Steel" to solidna porcja heavy metalu, wciąż brzmiąca świeżo.

Longplay przyniósł grupie dwa wielkie przeboje: bardzo prosty, oparty na chwytliwym riffie "Breaking the Law", oraz łagodniejszy, hard rockowy "Living After Midnight". W pamięć jeszcze bardziej zapada trzeci singlowy kawałek, "United", za którym jednak wielu fanów nie przepada, ze względu na jego komercyjny charakter. Z kolei najbardziej interesującym kawałkiem jest - przynajmniej według mnie - "The Rage". Pierwszy motyw (powtórzony potem w środku, po solówce) zagrany jest w stylu... reggae. To oczywiście zmyłka, po chwili rusza ciężki, ale melodyjny, riff. Z pozostałymi utworami mam jednak problem - wszystkie są do siebie bardzo podobne - zarówno stylistycznie, jak i pod względem jakości - przez co trudno wskazać lepsze lub gorsze fragmenty. Całość jest bardzo równa, co mogłoby być największą zaletą "British Steel", gdyby nie fakt, że wkrada się przez to monotonia.

Podsumowując, każdy wielbiciel heavy metalu z początku lat 80. powinien znać ten longplay. Zespół jednak Ameryki na nim nie odkrywa, a w swojej dyskografii ma kilka znacznie ciekawszych pozycji. Docenić należy też fakt, że muzycy w końcu nie musieli dodawać do repertuaru płyty przeróbki cudzego utworu, żeby podnieść jej poziom. Chociaż kto wie, może właśnie tego tutaj brakuje?

Ocena: 7/10Judas Priest - "British Steel" (1980)

1. Rapid Fire; 2. Metal Gods; 3. Breaking the Law; 4. Grinder; 5. United; 6. You Don't Have to Be Old to Be Wise; 7. Living After Midnight; 8. The Rage; 9. Steeler

Skład: Rob Halford - wokal; Glenn Tipton - gitara; K.K. Downing - gitara; Ian Hill - bass; Dave Holland - perkusja
Producent: Tom Allom


Brak komentarzy

Prześlij komentarz