13 kwietnia 2013

[Recenzja] Earth / Flying Hat Band - "Coming of the Heavy Lords" (2011)To (nieoficjalne) wydawnictwo powinien znać każdy wielbiciel klasycznego heavy metalu. Utrudnieniem jest jednak fakt, że "Coming of the Heavy Lords" ukazał się wyłącznie na płycie winylowej, w nakładzie limitowanym do 400 kopi - na szczęście  wszystkie zgromadzone tu utwory już wcześniej wypłynęły na różnych wydawnictwach, a także do internetu. Stronę A wypełniły nagrania demo grupy Earth, plus jeden bonus, natomiast stronę B - zespołu The Flying Hat Band. Dla niezorientowanych wyjaśniam, że Earth to jedna z nazw stosowanych w początkach działalności przez Black Sabbath. Natomiast we Flying Hat Band debiutował Glenn Tipton, czyli późniejszy gitarzysta Judas Priest, a ponadto w składzie znalazł się także perkusista Steve Palmer, brat słynnego Carla Palmera (znanego z grup The Crazy World of Arthur Brown, Atomic Rooster, ELP i Asia).

Pierwsza sesja Earth została zarejestrowana 22 sierpnia 1969 roku, w profesjonalnym studiu, pod okiem producenta Gusa Dugeona i realizatora dźwięku Rodgera Baina (producenta pierwszych trzech albumów Black Sabbath), z gościnnym udziałem klawiszowca Normana Hainesa. Co ciekawe, zaledwie cztery dni później, podczas występu w Workington, grupa poinformowała publiczność, ze od tej pory będą występować pod nazwą Black Sabbath. Z wspomnianej sesji pochodzi otwierający całość utwór "The Rebel". To prosta, łagodna i bardzo melodyjna piosenka, pozbawiona ciężaru cechującego późniejszą twórczość grupy, z bluesowymi solówkami i dużą rolą klawiszy - autorem kawałka jest Haines. Jedynie charakterystyczny wokal Ozzy'ego pozwala uwierzyć, że to naprawdę ten sam zespół, który pół roku później wydał jeden z najmroczniejszych albumów lat 70. 

Więcej wspólnego ze stylem Czarnego Sabatu ma zadziorny "When I Came Down", który jednak nagle urywa się po niespełna dwóch minutach. Słabsza jakość dźwięku sugeruje, że utwór nie został zarejestrowany w tym samym czasie, co "The Rebel". Jeszcze gorszy brzmieniowo jest "Early One Morning", zarejestrowany podczas koncertu. Pod względem muzycznym jest to zwyczajny bluesowy kawałek, nie wyróżniający się niczym szczególnym. Jednak dla prawdziwych fanów Black Sabbath nawet takie nagrania są bezcennym skarbem. Jeżeli zaś chodzi o wspomniany na początku bonus, to jest nim niewiele różniąca się od oryginału przeróbka "Blue Suede Shoes" Elvisa Presleya, zarejestrowana podczas koncertu w Niemczech, 30 maja 1970. Fragment tego koncertu, włącznie z tym utworem, został oficjalnie wydany na DVD obecnym w boksie "Black Box" z 2004 roku.

Demo The Flying Hat Band zostało zarejestrowane w 1972 roku i zaskakuje naprawdę dobrą jakością dźwięku. Rozpoczynający je utwór "Seventh Pain" to czadowe metalowe granie, nie tak odległe od tego, co Tipton miał wkrótce grać z Judas Priest. Gitarzysta okazuje się także zaskakująco dobrym wokalistą - oczywiście jak na muzyka, który nie jest znany z tej roli. Umiejętnościami nie dorównuje Robowi Halfordowi, ale dzięki temu nie stosuje drażniącego, wysokiego piania, którym zazwyczaj posługuje się frontman jego obecnej grupy. O tym, że nieszczególnie przepadam za Judasami właśnie ze względu na wokal, pisałem już w recenzji albumu "Sad Wings of Destiny". Teraz dodam, że prawdopodobnie lubiłbym ich bardziej, gdyby Tipton był tam także wokalistą.

Wracając do demówki Flying Hat Band, kolejny utwór, "Reaching for the Stars", to już granie nieco spokojniejsze, bardziej bluesowe, z wyraźnym basem, ale też ostrymi gitarami, kojarzącymi się jednak raczej z ciężkim rockiem psychodelicznym z końca lat 60., niż z heavy metalem. Zupełnie inne oblicze grupa pokazuje w "Lost Time" - balladzie ze spokojnym śpiewem i akompaniamentem gitar akustycznych, nadających utworowi hiszpański klimat. "Coming of the Lord" to znowu metalowy czad, ale w środku pojawia się długa część instrumentalna, z improwizowanymi solówkami Tiptona, będącymi znakiem czasów, w których powstał ten materiał. Te cztery nagrania pokazują duży potencjał drzemiący w zespole, który niestety wkrótce się rozpadł, nie pozostawiwszy po sobie żadnego albumu.

Ocena: 7/10

PS. Utworów The Flying Hat Band można posłuchać na oficjalnej stronie Glenna Tiptona, www.glenntipton.co.uk, natomiast nagrania demo Earth i rejestracja sabbathowego wykonania "Blue Suede Shoes" są dostępne na YouTube.Earth / Flying Hat Band - "Coming of the Heavy Lords" (2011)

1. The Rebel; 2. When I Came Down; 3. Early One Morning; 4. Blue Suede Shoes; 5. Seventh Pain; 6. Reaching for the Stars; 7. Lost Time; 8. Coming of the Lord

Skład: Ozzy Osbourne - wokal (1-4); Tony Iommi - gitara (1-4); Geezer Butler - bass (1-4); Bill Ward - perkusja (1-4); Glenn Tipton - wokal i gitara (5-8); Mars Cowling - bass (5-8); Steve Palmer - perkusja (5-8)
Gościnnie: Norman Haines - instr. klawiszowe (1)
Producent: Gus Dugeon (1); Earth/Black Sabbath (2-4); The Flying Hat Band (5-8)


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.