19 marca 2013

[Recenzja] Stray - "Stray" (1970)Brytyjski zespół Stray powstał w 1966 roku, a cztery lata później podpisał kontrakt z wytwórnią Transatlantic Records, dla której jeszcze w tym samym roku przygotował debiutancki album, "Stray". Zawarta na nim muzyka to ciężka odmiana psychodelicznego rocka (tzw. "heavy psych"), momentami jest tu wręcz hard rockowo. Grupa była inspiracją dla wielu późniejszych zespołów grających ostrzejsze odmiany rocka, chociażby dla Iron Maiden - zespół Steve'a Harrisa w 1990 roku nagrał własną wersję sztandarowego utworu Stray, "All in Your Mind". Ich wersja bazowała jednak na singlowym miksie kawałka. Na longplayu utwór jest ponad dwukrotnie dłuższy - to ponad 9-minutowy psychodeliczny odlot, z zadziornymi gitarami i chwytliwymi harmoniami wokalnymi, nie tak odległymi od The Beatles.

Równie ciekawe są pozostałe utwory. "Taken All the Good Things" opiera się na kontrastach - spokojne (ale nie balladowe) fragmenty, oparte na bujających gitarach i przyjemnie bulgoczącym basie, zestawiono z hard rockowym riffowaniem i krzykliwym śpiewem. "Around the World in Eighty Days" to rzecz łagodniejsza, taka psychodeliczna piosenka, w typowym dla późnych lat 60. klimacie. "Time Machine" to niemal metalowe riffy i gitary akustyczne, tworzące folkowy nastrój, do tego długa, orientalnie brzmiąca solówka. Najbardziej czadowym utworem jest jednak "Only What You Make It", charakteryzujący się także bardzo chwytliwą melodią - chociaż to akurat wyznacznik większości utworów z tej płyty.

"Yesterday's Promises", kolejny z łagodniejszych fragmentów longplaya, oparty na świetnym, gitarowo-basowym motywie, czaruje beatlesowskimi melodiami w partii wokalnej i psychodelicznymi odjazdami w partiach solowych. "Move On" i rozbudowany do dziewięciu minut "In Reverse / Some Say" to Stray w bardziej jamowej, improwizacyjnej odsłonie. Duże zróżnicowanie materiału nie wyklucza spójności. Debiutancki longplay grupy to bardzo udana całość. A także jej szczytowe osiągnięcie (choć może na równi z kolejnym albumem, "Suicide"). Niestety, zespół nigdy nie osiągnął zasłużonej popularności, pomimo sporej aktywności zarówno koncertowej, jak i wydawniczej (w latach 1970-76 wydali aż osiem albumów studyjnych).

Ocena: 7/10Stray - "Stray" (1970)

1. All in Your Mind; 2. Taken All the Good Things; 3. Around the World in Eighty Days; 4. Time Machine; 5. Only What You Make It; 6. Yesterday's Promises; 7. Move on; 8. In Reverse / Some Say

Skład: Steve Gadd - wokal; Del Bromham - gitara; Gary Giles - bass; Richard Cole - perkusja
Producent: Hugh Murphy


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.