2 marca 2013

[Recenzja] Rush - "Exit...Stage Left" (1981)Tak jak "All the World's a Stage" był podsumowaniem pierwszego etapu działalności Rush, tak "Exit...Stage Left" jest świetnym przekrojem przez kolejny etap. Jeżeli już znalazły się tu starsze utwory, z początków działalności, to tylko takie, których na poprzedniej koncertówce nie było ("A Passage to Bangkok", "Beneath, Between & Behind"). Przeważają jednak utwory z albumów od "A Farewell to Kings" do "Moving Pictures". Z naciskiem na te najbardziej przebojowe ("The Spirit of Radio", "Red Barchetta", "Closer to the Heart", "Freewill", "Tom Sawyer"), chociaż kilka dłuższych utworów też się tu pojawia ("Jacob's Ladder", "Xanadu", "La Villa Strangiato").

Docenić należy też kunszt wykonawczy - zespół na scenie występuje jako trio, a mimo to bez problemu odgrywa te wszystkie skomplikowane partie, nie wspomagając się żadnym półplaybackiem (wszystkie dźwięki syntezatorowe są grane przez Lee i Lifesona za pomocą klawiszy, ręcznych i nożnych). Muzycy nie unikają długich improwizacji, jak w "YYZ", wzbogaconym o perkusyjne solo Pearta. Jeszcze lepszym przykładem jest "Broon's Bane", czyli grana przez Lifesona na gitarze klasycznej miniaturka, będąca wstępem do "The Trees".

Album "Exit...Stage Left" ma jednak jedną, ale poważną wadę - brak "Limelight" i "Witch Hunt". Gdyby tu trafiły, ocena całości mogłaby być wyższa. A skoro już mowa o brakach - pierwsze wydanie CD zostało skrócone o "A Passage to Bangkok".

Ocena: 8/10Rush - "Exit...Stage Left" (1981)

LP1: 1. The Spirit of Radio; 2. Red Barchetta; 3. YYZ; 4. A Passage to Bangkok; 5. Closer to the Heart; 6. Beneath, Between & Behind; 7. Jacob's Ladder
LP2: 1. Broon's Bane; 2. The Trees; 3. Xanadu; 4. Freewill; 5. Tom Sawyer; 6. La Villa Strangiato

Skład: Geddy Lee - wokal, bass, instr. klawiszowe; Alex Lifeson - gitara, instr. klawiszowe; Neil Peart - perkusja
Producent: Terry Brown


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.