28 marca 2013

[Recenzja] Horse - "Horse" (1970)Istniejący w latach 1968-71 brytyjski Horse, to kolejny zespół, który zdążył wydać tylko jeden album. Zawarta tutaj muzyka to mieszanka hard i blues rocka z psychodelicznym klimatem. Początek nie jest zbyt udany - "The Sacrifice" odpycha wykrzyczaną partią wokalną. Ale już "See the People Creeping Round" to bardzo przyjemny, chwytliwy utwór, ale o rozbudowanej, niepiosenkowej strukturze. Łagodniejszy "And I Have Loved You" opiera się na pięknych partiach gitary akustycznej, momentami brzmiących bardzo w klimacie półwyspu iberyjskiego. Kolejnym wartym odnotowania utworem jest otwierający drugą stronę longplaya "To Greet the Sun", oparty na mocnym riffie, ale z kilkoma spokojniejszymi fragmentami, pokazującymi zespół od bardziej progresywnej strony. 

Wyróżnia się także "The Journey" - przeróbka tradycyjnej pieśni, śpiewana wyjątkowo przez gitarzystę grupy, Roda Roacha. We wstępie słychać organy, ale dalej dominują typowe dla grupy sfuzzowane gitary. W "Heat of the Summer" pojawiają się znowu brzmienia akustyczne, ale sam utwór nie zachwyca. W "Gypsy Queen" są ślady kolejnej przebojowej melodii, ale ogólnie kawałek jest nieco zbyt przekombinowany. Za to do finałowego "Step Out of Line" już nie można się przyczepić. Nastrojowe zwrotki są przerywane ciężkim, metalowym riffem, natomiast podniosły refren idealnie pasuje na zakończenie albumu.

Po rozpadzie Horse, Rod Roach i wokalista Adrian Hawkins założyli psychodeliczno-progresywny zespół Saturnalia. Jedyny album grupy, "Magical Love" z 1973 roku, był pierwszą w historii płytą typu picture disc z trójwymiarową grafiką. Perkusista Ric Parnell w 1971 roku dołączył do Atomic Rooster, następnie do włoskiego, jazz rockowego Nova, aż w końcu pojawił się w składzie częściowo fikcyjnego Spinal Tap. Z każdym z tych zespołów nagrał po dwa albumy studyjne.

Ocena: 6/10Horse - "Horse" (1970)

1. The Sacrifice; 2. See the People Creeping Round; 3. And I Have Loved You; 4. Freedom Rider; 5. Lost Control; 6. To Greet the Sun; 7. The Journey; 8. Heat of the Summer; 9. Gypsy Queen; 10. Step Out of Line

Skład: Adrian Hawkins - wokal; Rod Roach - gitara, wokal (7); Colin Standring - bass; Ric Parnell - perkusja
Producent: Rod Roach


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.