7 marca 2013

[Recenzja] Captain Beyond - "Sufficiently Breathless" (1973)Od wydania debiutu minął ledwie rok, a przez ten czas w zespole zmieniło się niemal wszystko. Perkusista Bobby Caldwell został zastąpiony przez Marty'ego Rodrigueza, w składzie pojawiła się też dwójka nowych muzyków, pianista Reese Wynans (znany z Double Trouble) oraz grający na kongach i innych instrumentach perkusyjnych Guille Garcia. Ich dołączenie przyczyniło się do całkowitej zmiany stylu Captain Beyond. Utwory oparte na hardrockowych riffach są tu mniejszością, a nawet w nich grupie bliżej do... muzyki fusion, czyli połączenia rocka z jazzem ("Drifting in Space", "Distant Sun"). Są tu też utwory bliższe rocka progresywnego, jak zdominowany przez gitary akustyczne "Sufficiently Breathless" - niestety, poza ostrzejszą solówką, brzmiący dość nudno. Nie do końca potrzebne wydaje się mroczne, elektroniczne interludium "Voyages of Past Travellers", chyba że chodziło o kontrast z następującym po nim, dość radosnym, funkującym "Everything's a Circle".

Przeważnie jednak grupa całkiem nieźle odnajduje się w takiej stylistyce, czego przykładem jazzujący "Starglow Energy", z początku delikatny, ale z czasem nabierający coraz większej dynamiki. Wspomniany "Drifting in Space" także pokazuje niemałe umiejętności muzyków - nie tylko techniczne, ale i kompozytorskie. Nie można nie wspomnieć o dwóch najbardziej chwytliwych fragmentach albumu - "Bright Blue Tango" oraz "Evil Men", w którym najbardziej swoją obecność zaznaczył Garcia. Nie są to utwory, które sprawdziłyby się w radiu - nawet na początku lat 70. - ale ich wyraziste melodie podnoszą wartość albumu.

Niestety, "Sufficiently Breathless" okazał się początkiem końca Captain Beyond. Tarcia podczas sesji spowodowały odejście Evansa. Co prawda, jeszcze w 1973 oryginalny skład grupy - z Evansem i Caldwellem - zebrał się na krótką trasę po Stanach, by zaraz potem zawiesić działalność. Reaktywował się w 1976 roku, z Willym Daffernem na miejscu Evansa, ale wydany wówczas album "Dawn Explosion" - pod względem stylistycznym bliższy debiutu - nie spotkał się z uznaniem i grupa po raz kolejny zawiesiła działalność. Od 1998 roku zespół znowu był aktywny koncertowo, ale z dawnych składów zostali tylko Caldwell i Rhino. Śmierć tego drugiego - 2 stycznia 2012 - ostatecznie zamknęła historię Captain Beyond.

Ocena: 6/10Captain Beyond - "Sufficiently Breathless" (1973)

1. Sufficiently Breathless; 2. Bright Blue Tango; 3. Drifting in Space; 4. Evil Men; 5. Starglow Energy; 6. Distant Sun; 7. Voyages of Past Travellers; 8. Everything's a Circle

Skład: Rod Evans - wokal; Larry "Rhino" Reinhardt - gitara; Lee Dorman - bass; Marty Rodriguez - perkusja; Reese Wynans - pianino; Guille Garcia - instr. perkusyjne
Gościnnie: Paul Hornsby - organy (5)
Producent: Phil Walden


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.