5 lutego 2013

[Recenzja] Wishbone Ash - "Number the Brave" (1981)"Number the Brave" to pierwszy album Wishbone Ash nagrany bez współzałożyciela grupy, Martina Turnera. Jego zastępcą został nie byle kto, a sam John Wetton - wcześniej występujący m.in. w King Crimson i Uriah Heep. Za większość zawartych tu kompozycji odpowiadają Powell, Wisefield i Upton, a Wetton podpisany jest tylko pod "That's That". Podobno muzyk zaoferował grupie także kompozycję "Heat of the Moment" - przebój, który nagrał później z supergrupą Asia - ale nie spodobał się pozostałym muzykom. Całości dopełnia przeróbka "Get Ready" z repertuaru The Temptations.

Zgodnie z nieświadomie przyjętą przez zespół zasadą wydawania na zmianę albumów udanych i słabych, "Number the Brave" powinien być przynajmniej dobrym longplayem. Niestety, odejście drugiego Turnera znacznie osłabiło kompozytorski potencjał Wishbone Ash. Bardzo zniechęcający jest sam początek albumu. "Loaded" i "Where Is the Love" są po prostu nudne i banalne. Dostrzegł to także amerykański wydawca, w w rezultacie czego na tamtejszy rynek zmieniona została kolejność utworów. Na początek trafił wspomniany już "Get Ready". Znacznie cięższy od oryginału, za to równie chwytliwy. Z pewnością zachęca do dalszego słuchania albumu.

Problem jednak w tym, że niewiele z pozostałych utworów jest w stanie przykuć uwagę. Na pewno wyróżnia się "Underground" - także bardzo chwytliwy, z nietypową rytmiką i świetnymi solówkami w końcówce, które przypominają z czego grupa dawniej słynęła. Takich momentów niestety nie ma tu zbyt wiele. Ciekawe gitarowe popisy pojawiają się jeszcze tylko w dynamicznych "Rainstorm" i "That's That", a także w bardzo przebojowym "Number the Brave", który za sprawą brzmień klawiszowych i pulsującego basu kojarzyć się może z twórczością Rush. Pozostałe kawałki najlepiej przemilczeć.

Ocena: 5/10Wishbone Ash - "Number the Brave" (1981)

1. Loaded; 2. Where Is the Love; 3. Underground; 4. Kicks on the Street; 5. Open Road; 6. Get Ready; 7. Rainstorm; 8. That's That; 9. Roller Coaster; 10. Number the Brave

Skład: Andy Powell - wokal i gitara; Laurie Wisefield - wokal i gitara; John Wetton - wokal, bass i instr. klawiszowe; Steve Upton - perkusja
Gościnnie:  Claire Hamill - dodatkowy wokal; Gasper Lawal - instr. perkusyjne
Producent: Nigel Gray


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.