16 lutego 2013

[Recenzja] Saxon - "Saxon" (1979)Debiutancki album grupy Saxon to jedna z pierwszych płyt NWOBHM. O kalendarzowy rok wyprzedziła debiuty Iron Maiden, Angel Witch czy Diamond Head. O ile jednak pierwsze longplaye tamtych grup były niezwykle udane, tak słuchając propozycji Saxon można odnieść wrażenie, że zespół pośpieszył się z jego nagraniem, zamiast poczekać aż stworzy więcej udanych utworów. Album warto poznać tylko ze względu na rewelacyjny początek, czyli tworzące całość "Rainbow Theme" i "Frozen Rainbow". Pierwszy z nich to mocna ballada, drugi jest natomiast instrumentalną prezentacją umiejętności muzyków. Przy pierwszym przesłuchaniu albumu może dziwić, że taki utwór wykorzystano jako otwieracz - bardziej pasowałby jako wielki finał. Wszystko staje się jasne podczas słuchania kolejnych utworów - są tak słabe, że mało kto dotarłby do ostatniego utworu, gdyby nie ten obiecujący początek.

"Big Teaser", "Stallions of the Highway" i "Backs to the Wall" brzmią jak parodia heavy metalu. Byle szybko, byle głośno, byle ostro... Żadnych zapadających w pamięć riffów czy melodii. Podobnie jest na początku "Judgement Day", ale ten kawałek dodatkowo wyróżnia się chaotycznością. W jego połowie ni stąd ni zowąd rozpoczyna się zupełnie nie pasujące balladowe przejście, a kończą go nieciekawe popisy gitarzystów. "Still Fit to Boogie" to, zgodnie z tytułem, boogie - oczywiście podmetalizowane, ale także przekombinowane licznymi pseudo-solowymi wstawkami. W "Militia Guard" w końcu jest normalny śpiew, zamiast krzyków, jak w utworach od trzeciego do siódmego, ale pod względem muzycznym jest to najbardziej chaotyczny fragment albumu.

Ocena: 4/10Saxon - "Saxon" (1979)

1. Rainbow Theme; 2. Frozen Rainbow; 3. Big Teaser; 4. Judgement Day; 5. Stallions of the Highway; 6. Backs to the Wall; 7. Still Fit to Boogie; 8. Militia Guard

Skład: Biff Byford - wokal; Graham Oliver - gitara; Paul Quinn - gitara; Steve Dawson - bass; Pete Gill - perkusja
Producent: John Verity


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.