15 lutego 2013

[Recenzja] Def Leppard - "On Through the Night" (1980)Dla mnie przesłuchanie "On Through the Night" jest zawsze ciężkim przeżyciem. Jest to płyta, którą nagraliśmy, gdy byliśmy bardzo, bardzo młodzi, a przy tym bardzo pijani - tak o debiucie Def Leppard wypowiadał się wokalista grupy. Joe Elliott. Jest to jednak longplay, który powinien przesłuchać każdy, kto zastanawia się dlaczego Def Leppard jest zaliczany do Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu, czy w ogóle do jakiejkolwiek odmiany metalu. "On Through the Night" to najmocniejsza płyta grupy, chociaż... Koszmarny, wzbogacony brzmieniem syntezatora "Hello America" jest wyraźną oznaką, że grupa już wtedy marzyła o komercyjnym sukcesie po drugiej stronie Atlantyku. Cały album ma natomiast nieco zbyt wypolerowane brzmienie, co słychać zwłaszcza przy porównaniu tutejszych wersji "Rocks Off" i "Overture" z wcześniejszymi, wydanymi na "The Def Leppard E.P." z 1979 roku.

"On Through the Night" to przede wszystkim typowe dla tamtych czasów, chwytliwe, metalowe czady ("Rock Brigade", "Satellite", "Wasted", "Rocks Off", "It Don't Matter", "Answer to the Master"). Grupa proponuje też bardziej złożone utwory, jak "When the Walls Came Tumbling Down" - rozpoczęty recytacją Dave'a Cousinsa z grupy Strawbs - oraz progresywny "Overture". Jest też miejsce dla ballady - trochę kiczowatej, ale w sumie udanej "Sorrow Is a Woman". Do najsłabszych fragmentów, poza wspomnianym "Hello America", należy także "It Could Be You", niedający się słuchać ze względu na dziwną partię wokalną. W sumie album nie przynosi nic rewelacyjnego, ale wbrew słowom Elliotta, całkiem przyjemnie się go słucha.

Ocena: 6/10Def Leppard - "On Through the Night" (1980)

1. Rock Brigade; 2. Hello America; 3. Sorrow Is a Woman; 4. It Could Be You; 5. Satellite; 6. When the Walls Came Tumbling Down; 7. Wasted; 8. Rocks Off; 9. It Don't Matter; 10. Answer to the Master; 11. Overture

Skład: Joe Elliott - wokal; Steve Clark - gitara; Pete Willis - gitara; Rick Savage - bass; Rick Allen - perkusja
Gościnnie: Chris M. Hughes - syntezator (2); Dave Cousins - recytacja (6)
Producent: Tom Allom


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.