15 lutego 2013

[Recenzja] Def Leppard - "High 'n' Dry" (1981)Producentem drugiego albumu Def Leppard został Robert John "Mutt" Lange, znany przede wszystkim z współpracy z AC/DC. I od pierwszych sekund słuchać, że postanowił z Leppardów zrobić nowe EjSi DiSi. Joe Elliott w większości utworów śpiewa w stylu Bona Scotta lub Briana Johnsona, riffy i solówki gitarzystów niemal plagiatują braci Young... Zresztą do plagiatu grupa także się posunęła - otwierający album "Let It Go" brzmi DOKŁADNIE jak "Let There Be Rock". Z repertuaru Australijczyków spokojnie mogłyby pochodzić także "Another Hit and Run", "High 'n' Dry (Saturday Night)", "You Got Me Runnin'", "No No No" i "Lady Strange". W tym ostatnim Elliot śpiewa jednak już po swojemu.

O tym, że zespół nie chciał być tylko kopią słynniejszego zespołu, świadczyć może power ballada "Bringin' On the Heartbreak" - zdecydowanie najlepszy utwór na albumie. Kolejnym przykładem jest mocny instrumental "Switch 652", będący popisem umiejętności Steve'a Clarke'a. Jest jeszcze nawiązujący do poprzedniej płyty - nie tylko tytułem - "On Through the Night". Ponadto na album trafiła kolejna zapowiedź komercyjnych dążeń zespołu, na szczęście nie tak tandetna, jak na debiucie - "Mirror, Mirror (Look into My Eyes)".

Pomimo zbyt wielu nawiązań do AC/DC, "High 'n' Dry" jest odrobinę bardziej udanym albumem od "On Through the Night". O wiele lepsze jest brzmienie, a poza tym nie ma tu tak obrzydliwego kawałka, jak "Hello America". Jest też coś czego brakowało debiutowi - utwór zdecydowanie wybijający się ponad średnią. Mowa oczywiście o "Bringin' On the Heartbreak". Kolejne płyty Def Leppard to już niestety śmiałe przekroczenie granicy między prawdziwym metalem, a jego skomercjalizowaną odmianą, zwaną hair metalem, charakteryzującą się plastikowym brzmieniem i popowymi melodiami.

Ocena: 6/10Def Leppard - "High 'n' Dry" (1981)

1. Let It Go; 2. Another Hit and Run; 3. High 'n' Dry (Saturday Night); 4. Bringin' On the Heartbreak; 5. Switch 625; 6. You Got Me Runnin'; 7. Lady Strange; 8. On Through the Night; 9. Mirror, Mirror (Look into My Eyes); 10. No No No

Skład: Joe Elliott - wokal; Steve Clark - gitara; Pete Willis - gitara; Rick Savage - bass; Rick Allen - perkusja
Producent: Robert John "Mutt" Lange


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.